Neoloy® Tough Cell`i geokärgi kasutati uue, turvalise ja vastupidava teekatte rajamiseks Ühendkuningriigi armee vajadusteks ja Afganistani tsiviilobjektide ülesehitustööde toetamiseks.
Loe edasi“Projekt on saanud võimalikuks tänu Neoloy tehnoloogia kasutamisele. Tridenti maantee mõju kohalikule elanikkonnale on juba üsna hämmastav. Lühikese aja jooksul pärast valmimist on tee äärde kerkinud turg ja isegi arstikabinet. – Major Adam Foley (insener), 64. peakorteri ja tugieskadrilli ülem, Briti armee Kuninglike inseneride korpus
Kuigi Briti väed viisid 2009. aasta lõpus läbi edukaid sõjalisi operatsioone Afganistanis Helmandi provintsis, takistas mässuliste tegevus jätkuvalt nii kohalike afgaanide kui ka vägede liikumist ainsal piirkonda läbival maanteel. Patrullbaasid sõltusid õhust alla visatud varudest ning tsiviilobjektide ülesehitustööd olid takistatud.
Piirkonna stabiliseerimiseks tuli luua uus ja turvaline maantee. See pidi ühendama armee patrullbaase ning tagama turvalise ja usaldusväärse transpordi kohalikule tsiviilelanikkonnale.
Missioon määrati Briti armee kuninglikele inseneridele, kes vastutasid lahingutoetuse ja tsiviilelanikkonna jaoks kriitilise infrastruktuuri arendamise eest. Projekti juhtinud major Adam Foley sõnul oli nende ees kolm peamist väljakutset. Esiteks pidid nad toime tulema 3,5 miljoni naela suuruse kogueelarvega piirkonnas, kus täitematerjali hind oli vaenutegevuse tõttu üüratult kõrge (250–650 dollarit kuupmeetri eest), mis piiras nende võimalust sellist materjali kasutada. Teiseks tuli lahendada probleem, kuidas ületada 300 m laiune wadi (org) ja niisutussüsteem. Lõpuks, ning sama kaalukas, oli mure maantee turvalisuse pärast ehitamise ja hilisema kasutamise ajal.
Pärast erinevate täitematerjalide ja teekattematerjalidega katsetamist valisid kuninglikud insenerid Neoloy Geocell`i tugevdussüsteemi.
Ehitustöid tehti tule all
Koodnimega Route TRIDENT 7,6 km pikkuse tee projekteeris ja ehitas Briti armee Kuninglike inseneride korpuse 28. rügement. Spetsialiseerunud tee-ehitajad, sealhulgas sapöörid ja toetusüksused ning umbes 90 Afganistani kohalikku veokijuhti ja töölist jagati ehitustööde lahingrühmadeks”, mis olid pideva snaipritule ja improviseeritud lõhkekehade (IED) sihtmärgiks.
Neoloy Geocell`i tee projekteeriti raskeveokitele ja karmidele ilmastikutingimustele vastupidavaks. Tee aluskihti paigaldatud tugev Neoloy- geokärje 3D-tugevduskiht täideti kohapeal kaevatud pinnasega (nullkulu). Komposiitsüsteem käitub nagu pooljäik plaat, mis jaotab koormused külgsuunas ja vähendab koormust aluspõhjale. Seetõttu oli täitematerjal vajalik ainult kulumiskihi jaoks. Foley väitel võimaldas Neoloy Geocells vähendada täitematerjali kogust 75% ja meetri maksumust 2/3 võrra, võrreldes tavapärase tee-ehitusega, milles kasutatakse sidumata täitematerjali.
Maantee ületas kõik ootused
Maantee kulgeb üle kõrbeliiva, aga ka üle talupidajate niisutatud põldude ja kanalite, mis on kohalikule põllumajandusele kriitilise tähtsusega.
Erakordselt vettinud pinnase tugevdamiseks, mis varem oli sõidukitele läbimatu, kasutati suuri kasttruupe ja Neoloy Geocell`i geokärgedega ehitatud “ujuvat” teed.
“Mõju, mida Route Trident avaldab kohalikule elanikkonnale kogu selle pikkuses, on üsna jahmatav,” ütles Foley. Varsti pärast valmimist kerkisid tee äärde poed ja turud, juba ehitatakse arstikabinetti ja koolimaja.
Tridenti maantee ehituseks välja töötatud projekteerimis- ja ehitustehnoloogiat kasutavad kuninglikud insenerid kogu Helmandi provintsis.
EELISED
Kui tõusulaine ja ranniku erosioon ähvardasid üleujutustega, pakkus uus Neoloy® Tough Cell`i geokärjega tugevdatud meresein vastupidava ja esteetilise lahenduse.
Loe edasiVäljakutse
Tellijal oli vaja kaitsemüüri, et vältida tõusust ja ranniku erosioonist põhjustatud üleujutusi vanasse kanalisse. Lisaks pidi lahendus vastu pidama nii lainetele kui ka merevee korrosioonile.
Tavapärane lahendus
Ühe lahendusena kaaluti kividega täidetud raudvõrgu kasutamist nagu varem – eelmine oli merevee korrosiooni tõttu hävinud. Teine võimalus oli ehitada tehases toodetud elementidest raudbetoonsein.
Neoloy Tough Cell`i lahendus
Valitud lahendus nägi ette tugevdatud tugimüüri ehitamist, mis koosnes 200 mm kõrguse Neoloy Geocell`i geokärgede horisontaalsetest kihtidest. Eesmised kärjed täideti betooniga, ülejäänud kärjed aga madalama kvaliteediga granuleeritud täidisega.
Eelised
Neoloy Tough Cell`i geokärge kasutati Venemaal mäenõlva stabiliseerimiseks, kus olid sagedased maalihked; ehitati tohutu, 60 m kõrgune tugisein.
Loe edasiVenemaal Hantõ-Mansiiski rajoonis paikneval metsasel liivakivist mäel esines erosiooni ning külmumis- ja sulamistsüklite tõttu sageli maalihkeid. Maalihked tõkestasid linna juurdepääsutee, põhjustasid äravoolukraavide ummistusi ja üleujutusi ning rikkusid linnaäärset maastikku. Mäenõlva kindlustamiseks vajati 60 meetri kõrgust tugiseina.
Tavapärane lahendus
Üks võimalus oli ehitada väga kõrge raudbetoonist tugisein koos sügava vundamendiga. See eeldas sobivaid alusmaterjale ja väga sügavaid kaevetöid. Seda lahendust ei valitud piirkonna probleemse pinnase ja põhjavee tõttu. Teine võimalus oli betoneerida sein maa-ankrutega, mis oleks mäe tohutu kõrguse tõttu olnud väga kallis, kuid see lahendus ei suutnud tagada mäenõlva tugevuse säilimist.
Neoloy Tough Cell`i lahendus
Nõlv stabiliseeriti kuni 60 meetri kõrguseni mäe jalamist, ehitades tugiseina 200 mm kõrguste Neoloy Geocell`i geokärgede horisontaalsete kihtidena. Paigaldati keeruline seina ja nõlvapinnase stabiliseerimise süsteem (tagatäidis), mis ühendati eesmise geokärg- tugiseinaga, mis tagas täiendava toestuse, arvestades seina tohutuid mõõtmeid. Horisontaalseks tugevdamiseks kasutati geovõrke. Projekti maht oli umbes 2 miljonit ruutmeetrit tugiseina.
Eelised
Uue hüpermarketi arendajad kasutasid Neoloy® Tough Cell`i geokärge sademevee hajutamiseks pinnasesse, vähendades drastiliselt ehitus- ja transpordikulusid.
Loe edasiUue hüpermarketi arendajad ja Ostrava linnaplaneerimisamet otsustasid rajada imbväljaku sademevee äravoolu parandamiseks kaupluse territooriumilt ja parklast. Imbväljak on madalamal paiknev taimkattega ala, mis töötleb sademevett kohapeal, filtreerides pinnast läbivad saasteaineid. Projekt nägi ette 7000 m2 imbväljaku rajamise, mis aeglustab ja puhastab parklast ja territooriumilt äravoolava sademevee traditsioonilise sademevee äravoolusüsteemi asemel. Keskkonnasõbralikku lahendust sooviti siduda naabruses paikneva maastikuga, kus kasvas suur mets, mida läbisid kohalikud jalgrattateed.
Algne plaan nägi ette nõlvu kaitsva kärgbetoonplokkidest (ACB, Articulated Concrete Blocks) roovituse rajamist. Seda tüüpi lahenduste maksumus, logistika ja paigaldustööde maht olid aga väga suured. Üks ACB-plokk kaalub 34 kg; üks 40 plokiga kaubaalus kaalub 1360 kg, kuid katab vähem kui 10 m2. Kogu projekt vajaks miljon kg plokke. Töövõtja otsis tõhusamat, säästlikumat ja keskkonnasõbralikumat lahendust.
ACB-d tagavad roovitise tugeva kaitse, kuid selle hind on kõrge. Lisaks ruutmeetri maksumusele, mis on 2 x suurem kui Neoloy Geocell`i geokärje maksumus, teeb nende suur kaal logistika ja paigaldamise veelgi kallimaks ja keerulisemaks.
Olenevalt konfiguratsioonist on ühe keskmise ACB-ploki kaal suurem kui Neoloy standardpakend (~15 kg). 15 kg kaaluv Neoloy Geocell`i materjal katab ~30 m2 pinna, ent sama suure pinna katmiseks on vaja rohkem kui 100 ACB-plokki, mis kaaluvad kokku > 2000 kg. See tähendab tohutut transpordikoormust, käitlemist (nõuab mehaanilisi seadmeid) ja ehitust, mis teeb projekti pikemaks ja kulukamaks.
Neoloy Geocell`i geokärje kasutamine välistab ACB-plokkidega seotud keerulise logistika ja paigaldamise. 100 mm kõrguse Neoloy Geocell`i materjali 356 pakist koosnev saadetis veeti paigalduskohta ühe veokiga (9000 kg). Paigaldamine oli lihtne ja kiire. Sektsioonid volditi lahti ja paigaldati käsitsi, ilma mehaaniliste teisaldusseadmeteta.
Sektsioonid klammerdati kokku, kinnitati harjalt vaiadega ja avati kärgedega allapoole. Äravooluvee imbumise ja filtreerimise maksimeerimiseks ei kasutatud geotekstiili. Süsteemi sidumiseks nõlva pinnasega kasutati ankruid ja vaiu. Täidiseks kasutati kohapeal saadaolevat granuleeritud kasvumulda ja külvati tihe muru.
Neoloy® Tough Cell tugevdas lendtuha ladestusplatsi geomembraani, kindlustades geomembraani pikaajalise kaitse ja lekketuvastussüsteemi toimivuse.
Loe edasiVäljakutse
Täisvõimsuse rakendamisel on Eskom’s Kusile uus elektrijaam Pretoria ja Johannesburgi lähedal suuruselt neljas söeküttel töötav elektrijaam maailmas. Kõrvaltootena toodab Kusile ka sadu tuhandeid tonne jäätmetuhka (nimetatakse ka lend- või kivisöetuhaks), mis tuleb ladestada kaitstud ladestusplatsile, mille mahutavus on piisav 50–60 aastaks. Kuna tegemist on potentsiaalse põhjavee saasteainega, on jäätmetuha ladestuskohad ümbritsetud barjääriga ja varustatud seiresüsteemidega, et vältida keskkonda imbumist.
Lekete tuvastamiseks ja piiramiseks kasutatava isolatsioonilahenduse lahutamatuks osaks on liivakiht. Liivabarjääri kallakuid tuleb aga mehaaniliselt tõkestada, et säiliks kihi terviklikkus. Lahendus peab pakkuma ka tuhamäe alus- või maapinna piisava tugevuse, et kaitsta nii liiva- kui ka geomembraani kihte transpordivahendite koormuse mõjude eest.
Selline lahendus nagu raudbetoon tähendab ehitusmaterjalide suurt veokulu. Lisaks tuleb liiva-aluse aluspinna reostuskaitse nõuetele vastavuse tagamiseks teha mahukaid hooldustöid. See nõuab hoolikat reostusseiret ja suuri kulutusi.
ESKOM kavandas vastupidava komposiitbarjääride süsteemi, et tagada ümbritseva põhjavee ohutus paljudeks aastateks. Lendtuha mitmetasandiline komposiitbarjääride süsteem koosnes seitsmest kihist, sealhulgas 100 mm liivakihist, kuhu paigaldati PRS Neoloy geokärjed.
Neoloy on suure jõudlusega uudne polümeersulam (NPA), mida iseloomustab kõrge jäikus, tõmbetugevus ja roomekindlus. Need parameetrid võimaldavad Neoloy Geocell`i geokärjel taluda suuri koormusi väga pika aja jooksul ilma deformatsioonita. See omadus tagab kaitsesüsteemi vastupidavuse jäätmetuha ladestuskohta pika kasutuskestuse jooksul.
Neoloy geokärje struktuursed omadused takistavad liivakihi liikumist raskeveokite pideva liikumise ajal tuhamäe juurdepääsuteel. Kohapeal paigaldati üle 1/4 miljoni m2 Neoloy Geocell`i geokärge , nõlva kõrgus 50 m.
Neoloy® Tough Cell`i lahendus valiti niisutuskanalite ehituseks tänu kiirele paigaldusele, jõudluse suurenemisele ja kauakestvale püsivusele.
Loe edasiVäljakutse
Kuna Vietnam on oma põllumajandussektoris (2016. aastal maailmas suuruselt neljas riisieksportija) saavutanud tohutut edu, on investeeringud veemajandussüsteemidesse majanduskasvu, tootlikkuse ja mitmekesistamise säilitamiseks üliolulised.
Suur osa Vietnami niisutus- ja drenaažisüsteemidest vajab ajakohastamist, et suurendada jõudlust ja töötõhusust ning lõpetada purustused, mis kahjustab madalamate maade jaotussüsteeme, eriti maapinda kaevatud kanaleid.
Üheks kriitiliseks teguriks on kanalite ehitamiseks kuluv aeg. See on ülioluline, kuna ehitamine on võimalik vaid lühikese kuiva talve jooksul, et vältida üleujutusi ja minimeerida niisutussüsteemi seisakuid.
Põllumajanduse ja maaelu arengu ministeerium (MARD) teeb suuri investeeringuid riigi veemajanduse infrastruktuuri parandamiseks, sealhulgas uute uuenduslike tehnoloogiate kasutuselevõtuks. Uuriti ka Neoloy Geocell`i lahendusi.
Tavapäraste niisutuskanalite seinad on kaetud pinnasega. Need kannatavad tihti erosiivsete jõudude ja puuduliku puhastamise tõttu, mille tulemuseks on nii niisutusvee ebapiisav äravool kui ka ebapiisav juurdevool. Eelistatud lahendus on betoonkanalid, kuid tavapärane betoonkonstruktsioon on töö- ja ressursimahukas, aeganõudev ja kulukam.
MARD valis kanalite kaitsmiseks Neoloy lahenduse, sest see oli kõige kiiremini rajatav, kõige töökindlam ja kulutõhusam. Trapetsikujulise kanali mõõtmed olid järgmised: seina kõrgus 3 m, seinakalle > 41°; kanalisängi laius 3,5 m; kanali kalle s=0,03%; veevoolu arvutuslikul kiirusel v=3m/s.
Kasutati kõrgeid Neoloy Geocells`i 356-50 geokärgi, kuna need ei taga mitte ainult valubetooni parimat kvaliteeti, vaid see suurus tagab ka maksimaalse tugevdusteguri, mis võimaldab betooni kogust veelgi vähendada, suurendades kulusäästu. Selle projekti võtmeks oli kiire ehitus. Kanalid ehitati kuivadel talvekuudel, mil põllumehed ei kasvata suurt veehulka nõudvaid põllukultuure, näiteks riisi.
Pärast nõlvade puhastamist ja tihendamist projekteeritud mõõtmete ja nurkade all kinnitati Neoloy sektsioonid 20 cm kõrgusele harjale ning jaotati seejärel laiali üle kogu kanali, ankurdati keskmise tihedusega 4 x 4 kärje suuruste ruutudena.
Eelised
Reservuaari geomembraani kaitsmiseks kahjustuste eest. Neoloy® Tough Cell pakkus reservuaari geomembraani kaitset, mis on kõrge veetasemega pehmel mudaliival hädavajalik. Reservuaari alune maapind stabiliseeriti.
Loe edasiGujarati osariigi naftaettevõtte (GSPC) uue kompressioonijaama projekteerimine hõlmas elektrijaama ja nelja jahutustiigi lahendust. Andhra Pradeshis Mallavaramis paiknev rajatis on osa GSPC gaasitorustiku ülekandevõrgu laiendamisest.
Asukoha looduslik pinnas koosnes aga pehmest mittehomogeensest kõrge veetasemega aleuriitliivast. Aluspõhja kandevõime oli ebaühtlane. Vee hüdrostaatiline rõhk ja muldvallide omakaal võivad põhjustada ehitusaluse pinna märkimisväärset laialivalgumist. See võib põhjustada voodri liigset venimist, võimalikke kahjustusi ja isegi reservuaari purunemist.
Tiigipõhjade kandevõime parandamiseks oli vaja maapinna stabiliseerimislahendust, mis jaotaks surve ühtlasemalt ja takistaks pinnase laialivalgumist. Töökindla ja pikaajalise toimimise tagamiseks oli see kriitilise tähtsusega. Konsultatsioonifirma Engineering India Ltd (EIL) ülesandeks oli leida kulutõhus lahendus tiikide aluspõhja tugevdamiseks.
Alternatiivne lahendus ühtlase kihi saavutamiseks nõudis aluskihi täielikku asendamist kvaliteetse täitematerjali paksu kattekihiga. See lahendus ei olnud kulutõhus ega toiminud kõrge veetaseme korral.
Tsemendi ühtlane stabiliseerimine on liiga keeruline ning pikaajaline töökindlus küsitav isegi juhul, kui pinnas ei ole liigniiske. Geovõrgud ei suuda pakkuda samal tasemel pinnasetugevdust, täitematerjal tuleb tuua mujalt ning selle hind on kõrgem.
Reservuaari aluspõhja tugevdamiseks valiti Neoloy Geocells`i geokärjega tugevdamise meetod, mis võimaldab tugevdada geomembraani alust pinnast. See erineb Neoloy Geocell`i geokärgede tavapärasemast kasutamisest, kus geokärg paigaldatakse geomembraani peale ning täidetakse üldiselt betooniga. Neoloy kiht tiigi aluses pinnas jaotab vertikaalkoormuse külgsuunas, piirab külgsuunalist valgumist ja suurendab pinnase kandevõimet.
150 mm kõrgune Neoloy Geocell`i geokärg paigaldati mittekootud geotekstiilile ja täideti täitematerjalidega terasuurusega 40 mm. Neoloy ja geomembraani vahele paigaldati padjana 50 mm täitematerjali kiht ja 50 mm liivakiht. Geomembraani alla ja peale paigaldati materjalide eraldamiseks kaks mittekootud geotekstiili kihti. Pealmine kiht koosnes 150 mm paksustest betoonplokkidest, mis paigaldati 20 mm tsementmördiga 75 mm liivakihi peale.
Neoloy geokärge kasutati ka muldvallide nõlvadel, et tagada muldvallide geomembraanide maksimaalne kaitse.
Tugiseina kiire ja keskkonnasõbralik ehitus. Põhja-Inglismaa elamuprojektis kasutati erosioonitõkke lahendusena Neoloy® Tough Cell`i geokärjest tugevat, keskkonnasõbralikku ja esteetilist tugiseina.
Loe edasiVäljakutse
Elamuprojekti arendajal oli vaja stabiliseerida savi/liivakivi nõlv, et võimaldada kõrvuti paiknevate korterelamute ehitamist (nõlv paiknes hoonetest 1,2 m kaugusel). Pinnast iseloomustas erosioon ja halb kandevõime. Elanikud soovisid tugevat ja esteetilist lahendust. Kuna müür on mitmelt kinnistult nähtav, nõudsid elanikud keskkonnasõbralikku lahendust, mis sobituks ümbritseva pargimaastikuga.
Üks kaalutletud lahendus nägi ette raudbetoonseina või võreseina ehitamist, mis ei sobinud maastikuga ja nõudis suures koguses metalli kasutamist. Hoone läheduse tõttu lükati see lahendus tagasi.
Arendaja paigaldas 6 m kõrguse ja 276 m pikkuse tugiseina loomiseks rea astmelisi Neoloy Geocell`i ribasid, mis olid täidetud kohaliku pinnasega. Neoloy pakkus hõlpsasti ehitatava ja esteetilise pinnasesäilitamise lahenduse. Projekti kiire paigaldusaeg, vaid kaheksa nädalat, vähendas ehitusaega kuni 30% ja alandas üldkulusid.
Sillavundamendi erosioonitõke Neoloy® Tough Cell`i geokärjega tagas 15. sajandi ehituse helikaitse, halvendamata keskkonnaseisundit ja esteetilist vaadet.
Loe edasiVäljakutse – tänapäevalgi kasutatava silla erosioonitõke
Mamelukese perioodist (15. sajand pKr) pärit ajaloolist silda kasutatakse kerg- ja raskeveokite liikluseks veel tänapäevalgi. Talvistest vihmadest tulenev veevool õõnestab sillatammi alust ja ohustab sealse maapinna mehaanilist stabiilsust. Klient soovis vundamendialuse pinnase erosiooni tõkestamist kaitserajatisega, mille ehitamine ei takista silla kasutamist ehitustööde ajal, ei halvenda keskkonnaseisundit ega esteetilist vaadet.
Tavapäraseks lahenduseks on raudbetoonplaatide paigaldamine, milleks vajatakse suuri kraanasid ja keerukat logistikat.
Klient otsustas 200 mm betooniga täidetud Neoloy Geocell`i massiivi kasuks. Terasarmatuurita Neoloy Geocell`i geokärg võimaldas terviklikku, betooniga tugevdatud lahendust, mis suudab vastu pidada tugevale veevoolule. Neoloy Geocell`i geokärje struktuur säilitab paindlikkuse ja tugevuse, pakkudes tõhusat kaitset hüdrostaatilise rõhu eest.